جاهای دیدنی لاهیجان؛ نگین سبز گیلان

لاهیجان،عروس سبز گیلان با جنگل های سرسبزی که دارد به نگین سبز گیلان نیز معروف می باشد.

برای سفر به شهر چای معطر و بهار نارنج همسفر ما در ایباس باشید،لاهیجان یا در زبان گیلگی “لاجون” بزرگ ترین شهر شرقی گیلان یکی از زیباترین شهر های شمالی کشور است.

که به واسطه ی قرار گیری در ناحیه ی کوهپایه ای بستر مناسبی برای کاشت چای دارد،احتمالا چای اصیل ایرانی لاهیجان را یکبار هم که شده امتحان کرده اید.

معنای کلمه ی لاهیجان “لا” در زبان پهلوی به معنای “ابریشم” و “جان” پسوند قید مکان می باشد و در نتیجه لاهیجان را “شهر ابریشم” معنا می کنند.

جاذبه های لاهیجان

از معنای  نام شهر که بگذریم ، جاذبه های لاهیجان کم نیست. تالاب امیر کلایه در شرق لاهیجان، شیطان کوه معروف و استخر زیبای لاهیجان تنها بخشی از جاذبه های متعدد این شهر برای گشت و گذار و ساخت یک روز به یادماندنی است. تعدادی از جاذبه های محبوب لاهیجان را برای معرفی انتخاب کرده ایم تا به پیشنهاد ایباس بازدید ازجاذبه های شهر لاهیجان را اولویت بندی کنید.

تالاب بین المللی امیر کلایه لاهیجان

تالابی به وسعت ۱۲۳۰ هکتار با عمق ۱.۸۵ متر در شمال لاهیجان با گل پسته دریایی که در فصل بهار به شکل گل نیلوفر آبی خودنمایی می کنند.

ویژگی منحصر به فرد این تالاب آب شیرین آن می باشد؛ هنگام بازدید از تالاب کلایه بستگی دارد در کدام فصل میهمان لاهیجان باشید در فصل بهار و تابستان نیلوفر آبی با دانه های کوچک سبز رنگ تالاب امیر کلایه را دیدنی کرده و در فصل پائیز و زمستان پرندگان مهاجری که به این تالاب می آیند، ۱۱ گونه ماهی و ۱۳۳ گونه پرنده تاکنون در تالاب امیر کلایه دیده شده و از نظر موقعیت مکانی در ۱ کیلومتری دریا قرار دارد.

تالاب امیرکلایه شهر لاهیجان گیلان
تالاب امیرکلایه شهر لاهیجان گیلان

شیطان کوه لاهیجان

در امتداد رشته کوه های البرز، بام لاهیجان به نام “شیطان کوه” از همه جای شهر دیده می شود.

نام این جاذبه ی لاهیجان کمی متفاوت و هیجان انگیز بوده و زمانی که مسافران نام آن را می شنوند به دنبال علت نام گذاری آن هستند ، برای دلیل اسم شیطان کوه داستان های متفاوتی روایت می شود، عده ای معتقد بودند در دل کوه گنجی ارزشمند پنهان است و مار بزرگی از آن محافظت می کند و به واسطه ی وجود این مار نام کوه را شیطان کوه صدا می زنند، یا طبق داستانی دیگر مردم صداهای شیطانی از کوه می شنیدند که بعدها مشخص شد که منشا این صدا گردش باد در غار کوه است.

و داستان سوم به دوران زندگی شاه عباس صفوی بر می گردد و چون این کوه محل زندگی شاه بوده آن را کوه نشین می نامیدند که به شیطان کوه تبدیل شده است.

فاصله ی شیطان کوه از تهران ۳۵۱ کیلومتر می باشد و در مدت زمان ۴ ساعت و ۴۸ دقیقه طی می شود.

دسترسی به شیطان کوه: اغلب مردم از مسیر پلکانی استخر لاهیجان به شیطان کوه می روند.

شیطان کوه لاهیجان منبع عکس: کجارو
شیطان کوه لاهیجان منبع عکس: کجارو

استخر لاهیجان

استخری به عرض ۲۰۰متر و طول ۷۰ متر به نام استخرلاهیجان که در گذشته منبع آب مورد استفاده برای آب یاری برنج و چای بوده و طبق روایات به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده است.

منبع تامین آب استخر کوه های اطراف می باشد و از نظر مکانی در سمت شرق لاهیجان نزدیک به شیطان کوه قرار گرفته، جزیره ای به نام “میان پشته” در وسط استخر قرار دارد که توسط پل سیمانی به جنوب استخر متصل است.

از بام لاهیجان که به شهر نگاه کنید، استخر لاهیجان درست زیر پای شماست، این استخر به واسطه سرسبزی اطراف زیبایی دوچندان داشته و یکی از جاذبه های محبوب لاهیجان است.

استخر-لاهیجان
استخر-لاهیجان

تله کابین شیطان کوه لاهیجان

تله کابین شیطان کوه با ۳۴ کابین ۶ نفر در سال ۱۳۸۴ تاسیس شد و مسافرانی که به دیدن شیطان کوه آمده اند اغلب سوار آن شده و پس از ۲۰ دقیقه به قله کوه می رسند؛ در ایستگاه دوم تله کابین کافی شاپ و در انتهای آن آلاچیق هایی برای استراحت قرار گرفته و منظره ی آن استخر لاهیجان و مزارع سرسبز چای می باشد.

در کنار تله کابین شهربازی شیطان کوه قرار دارد که ماشین برقی ، کشتی صبا از امکانات تفریحی آن می باشند، پیشنهاد می کنیم چرخ فلک شهر بازی را از دست ندهید که در بالای کوه قرار گرفته و تجربه ی آن بسیار هیجان انگیز است.

مسیر دسترسی به تله کابین شیطان کوه: پله های استخر لاهیجان

تله کابین لاهیجان
تله کابین لاهیجان

تالاب سوستان لاهیجان

در ۵ کیلومتری شیطان کوه واقع در روستای سوستان تالاب زیبای سوستان قرار گرفته است.

از ویژگی های منحصر به فرد تالاب آب شیرین آن می باشد و گل نیلوفر آبی که در فصل بهار و پاییز بر روی آب شناور است و جنگل هاب انبوه و درختان بلند اطراف زیبایی آن را دو چندان کرده اند، تالاب سوستان زیستگاه پرندگان و آبزیان بسیاری بوده و در فصل پائیز میزبان پرندگان مهاجری از جمله چنگر و خوتکا می باشد.

آدرس تالاب سوستان: تالاب در پنج کیلومتری جنوب شرقی لاهیجان و ۴۹ کیلومتری جنوب شرقی رشت، واقع در روستای سوستان

تالاب-سوستان-لاهیجان
تالاب-سوستان-لاهیجان

پل خشتی لاهیجان

لاهیجان در مجموع ۷ محله قدیمی دارد که پرده سرا یکی از محله های معروف غرب شهر می باشد، در انتهای محله پل تاریخی به چشم می خورد که به پل خشتی معروف است.

این پل بر روی روخانه سیم رود بنا شده و قدمت آن به دوره کیائیان در قرن نهم بر می گردد، پل خشتی لاهیجان به طول ۵ متر و عرض ۴ متر و با ارتفاع ۱۱ متر یکی از جاذبه های تاریخی زیبای لاهیجان است.

آدرس پل خشتی لاهیجان: استان گیلان، شهرستان لاهیجان، خیابان مطهری

پل خشتی لاهیجان
پل خشتی لاهیجان

فاصله ی لاهیجان تا مرکز گیلان، رشت 43 کیلومتر می باشد که در 26 دقیقه طی می شود، بسیاری از مسافران سفر خود به خطه ی شمال کشور را از رشت آغاز کرده و شهر های همجوار آن مانند لاهیجان سفر می کنند.

برای آشنایی بیشتر با رشت، می توانید به سایر مقالات مجله ایباس مراجعه کنید.

همیشه به سفر با ایباس!

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد