انواع اتوبوس بین شهری در ایران همراه با جزئیات کامل

در این پست از مجله ایباس به معرفی انواع اتوبوس بین شهری خواهیم پرداخت و همه مدل های اتوبوس را با هم بررسی خواهیم کرد ، پس با ما همراه باشید .

سفر با اتوبوس یکی از ارزان ترین و سریع ترین راه های دغدغه های مسافرت بوده و گزینه اول بسیاری از مردم در سفر اتوبوس می باشد و اولین دغدغه ای که قبل از سفر با اتوبوس همه را دچار نگرانی می کند امنیت و احتی اتوبوس است و متاسفانه دسته بندی اتوبوس ها در ایران بسیار کلی بوده و فقط از نظر تعداد صندلی و تخت شو بودن صندلی و چند گزینه کلی دیگر اتوبوس ها تقسیم بندی شده اند که همین موضوع باعث سخت تر شدن انتخاب انواع اتوبوس بین شهری را دشوارتر می کند .

انواع اتوبوس بین شهری در ایران

از دهه هفتاد اتوبوس ها به طور گسترده وارد ناوگان حمل و نقل عمومی کشور شده اند و تا امروز هم چنان پر تردد ترین وسیله نقلیه عمومی محسوب می شوند که با به روز تر شدن انواع اتوبوس بین شهری محبوبیت آن ها بیش تر هم شده است .

اولین سری اتوبوس ها شامل بنز 302 ایران پیما و ولوو B7 و اسکانیا مارال بودند . البته از میان اینها فقط بنز 302 به روز نشد و جایگاهش کمرنگ و کمرنگ تر شد اما ولوو و اتوبوس اسکانیا محصولاتشان را در چند نسخه متفاوت اما با همان نام عرضه کردند .

که در ادامه به بررسی این مدل ها خواهیم پرداخت :

معرفی اتوبوس های vip

در اتوبوس های وی آی پی یا همان (VIP) که در اصل مخفف کلمه very important person هست برای مسافران خاص ساخته شده است. در هر ردیف این اتوبوس ها سه صندلی چیده شده است که دو صندلی در یک طرف و یک صندلی در طرف دیگر قرار گرفته است.

اولین و مهمترین ویژگی اتوبوس‌های وی آی پی تعداد صندلی‌های آنهاست که کمتر از اتوبوس‌های معمولی است. این موضوع باعث می‌شود که فاصله بین صندلی‌ها بیشتر باشد و مسافران به راحتی بتوانند صندلی‌های خود را بخوابانند. همینطور فضایی که برای آنها اختصاص داده می شوند بسیار بیشتر است.

در اتوبوس‌ های vip ابعاد صندلی‌ها بزرگتر و پهن تر است. یک زیر پایی برای زیر پای هر صندلی گذاشته شده‌است که می‌توانید با قرار‌دادن پاهایتان بر روی آن راحت‌تر بنشینید و صندلی تان به طور کامل به راحتی یک تخت برای شما خدمت رسانی کند. این اتوبوس‌ها دارای مانیتور اختصاصی برای هر صندلی می باشد. شما در طی مسیر می توانید فیلم دلخواه خود را ببینید و یا موزیک مورد علاقه خود را بشنوید یا موبایل تان را به شارژ متصل کنید.

اتوبوس های معمولی

بر خلاف اتوبوس های vip که دارای صندلی های کم هستند اتوبوس های معمولی دارای 44 صندلی تا 50 صندلی می توانند باشند. در این اتوبوس‌ها در هر ردیف دو جفت صندلی قرار گرفته است. فاصله هر ردیف از ردیف پشتی کم است و نمی‌شود صندلی را به اندازه ی زیادی خوابیده کرد. این اتوبوس ها نسبت به اتوبوس vip راحتی کمتری دارند اما طوری نیستند که بتوان گفت از کیفیت پایینی برخوردار هستند. برای صرفه جویی در هزینه هایتان یا برای رفت و آمد های کوتاه می توانید از این اتوبوس استفاده کنید.

بنز 302

بنز 302 جزو اولین اتوبوس ها ساخت شرکت ایران ناسیونال بودند که امکانات رفاهی کمی داشتند با پنج اتاق متفاوت عرضه می شد که مشهور ترین آن مدل ایران پیما بود البته این مدل امروز در بخش آموزش رانندگی و سرویس ها شرکت ها و ارگان ها مورد استفاده قرار می گیرد .

اتوبوس بنز 302 انواع اتوبوس بین شهری در ایران همراه با جزئیات کامل

اتوبوس ولوو

در ادامه انواع اتوبوس بین شهری ولوو را می توانید مشاهده بکنید :

ولوو B12 :

این مدل در اویل دهه هشتاد و در ظرفیت 40 نفره وارد ناوگان حمل و نقل عمومی کشور شد و در ابتدا به دلیل گران بودن بلیط آن همچان پایا پای بنز 302 در جاده ها حضور داشت .

ولوو B7 :

تیپ یک بعد از سری قدیمی بنز و چند مدل دیگر اوایل دهه هشتاد توسط شرکت رانیران وارد ناوگان حمل و نقل ایران عرضه شد ولوو با دشتن بدنه جدید و به روز ، صندلی های راحت ، سرعت بیشتر ، امکانات رفاهی بیشتر نفس تازه ای بعد از بنز 302 به جان ناوگان حمل و نقل ایران داد و باعث به روزتر شدن ناوگان حمل و نقل ایران شد .این مدل تا اوسط دهه هشتاد با ورود اتوبوس های اسکانیا و بنز حضور پررنگتری در ناوگان حمل و نقل ایران داشت .

ولوو B9 :

نوع دیگری از انواع اتوبوس بین شهری ولوو B9 می باشد که این مدل در سال 1387 یک رقیب برای اسکانیا و بنز ، وارد ناوگان کشور وارد شد و در دو کلاس ظرفیتی 44 نفره و 25 نفره می باشد که تغییرات ظاهری ، فنی و امکانات رفاهی زیادی نسبت به ولوو B7 در آن دیده شد .

اتوبوس ولوو
اتوبوس ولوو

اسکانیا

در ادامه انواع اتوبوس بین شهری اسکانیا را می توانید مشاهده بکنید :

اسکانیا مارال 

یکی دیگر از انواع اتوبوس بین شهری نسل بعد از  اتوبوس اسکانیا می باشد که توسط شرکت عقااب افشان وارد و مونتاژ شد که این اتوبوس در مدل های مختلف  با کلاس های ظرفیتی مختلف عرضه و در ناوگان عمومی کشور مورد استفاده قرار می گیرد . شرکت عقاب افشان اسکانیا مارال را وارد و مونتاژ می کرد و تقریبا همزامان با اسکانیا مارال مدل جدید شرکت مرسدس بنز ، بنز C457 نیز ارد ایران شد .

اسکانیا درسا 

این مدل VIP اتوبوس های اسکانیاست که از همان ابتدا با امکانات فراوان و در کلاس ظرفیتی 25 نفره عرضه شده است و در دهه 90 مونتاژ و وارد بازار شده است و یک اتوبوس تشریفاتی و دره یک است .

 اتوبوس اسکانیا - انواع اتوبوس بین شهری
اتوبوس اسکانیا

بنز C457

بنز C457 نیز تقریبا با اسکانیا  و توسط شرکت ایران خودرو دیزل  مونتاژ و وارد حمل و نقل عمومی شد که همین دلیل باعث کاهش فروش ولوو B7 و از دست رفتن بازار ایران شد . بنز C457 از اسکلت یکپارچه پروفیل استفاده می کند که و 1+1+40 صندلی را در خود جای داده است و می توان گفت که تقریبا در لول اسکانیا مارال می باشد .

سامانه خرید بلیط اتوبوس ایباس:

یکی از بهترین اتوبوس هایی که رفت های آمد های بین شهری مورد استفاده قرار می گیرد اتوبوس vip است! شما می توانید با خرید بلیط اتوبوس از ایباس از کیفیت و راحتی بالای این اتوبوس نهایت استفاده را ببرید و یک سفر فوق العاده را داشته باشید.

امیدواریم از این معرفی انواع اتوبوس بین شهری راضی باشید ، اگر شما هم نوع دیگری از اتوبوس ها را میشناسید که از قلم افتاده است در قسمت نظرات بنویسید تا کاربران ما هم با انواع اتوبوس بین شهری بیش تر آشنا شوند.

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد