موزه جواهرات ملی ایران

امروز راجع به یکی از موزه های جذاب و دیدنی تهران صحبت می کنیم ، موزه جواهرات ملی ایران که در خیابان فردوسی قرار گرفته است، این موزه زیبا ترین و گرانبها ترین جواهرات جهان را در خود جای داده که حاصل جمع آوری پادشاهان ایرانی در طول سالیان متمادی است، داستان این موزه به زمان پادشاهان صفوی بر می گردد، زمانی که نمایندگان خودشان را به کشورهایی مانند هند و فرانسه و ایتالیا فرستادند تا این جواهرات و گوهرهای گران بها را خریداری کنند، در این مقاله راجع به نحوه دسترسی و آدرس شما به این موزه و تاریخچه جمع آوری جواهرات صحبت می کنیم، تا آخر مقاله همراه مجله Ebus باشید.

v1 موزه جواهرات ملی ایران
موزه جواهرات ملی

جمع آوری موزه جواهرات ملی از چه زمانی آغاز شد ؟

در حدود قرن ۹۰۷ هجری قمری، پادشاهان صفوی تصمیم به جمع آوری گوهر ها و جواهرات گران بها گرفتند، آن ها نمایندگان خودشان را به کشورهای همسایه و کشورهای اروپایی می فرستادند تا از بازارهای آنها طلا و جواهرات خریداری کنند اما بعد از جمع آوری و نگهداری بسیاری از این گوهرها در زمان پادشاهان صفوی، در پایان سلطنت شاه “سلطان حسین صفوی”و با ورود محمود افغان ،خزانه دولت توسط مهاجمان افغانی غارت شد.

نادرشاه افشار برای بازپس‌گیری این جواهرات ،نمایندگان خود را به همراه نامه ای با درخواست باز پس گیری به هندوستان فرستاد، اما پاسخ مطلوبی دریافت نکرد و در نهایت به هندوستان لشکر کشی کرد و بخشی از جواهرات و اموال خزانه را به ایران بازگرداند، قسمتی از این جواهرات را در بین سپاهیان خود تقسیم کرد، قسمتی دیگر را طبق رسوم آن زمان به پادشاهان سایر کشورها تقدیم کرد و قسمتی از آن در خزانه دولت باقی ماند.

آدرس موزه ملی جواهرات ایران کجاست؟

تهران، میدان امام خمینی، خيابان فردوسی، نرسیده به چهار راه استانبول، رو‌به‌روی سفارت ترکیه.

از طریق مترو می توانیم به موزه جواهرات برویم؟

بله! در خط یک مترو،در ایستگاه مترو سعدی که پیاده شوید،با200 متر پیاده روی به سمت خیابان جمهوری، به چهارراه استانبول می رسید.

از طریق اتوبوس می توانیم به موزه جواهرات برویم؟

بله! از طریق اتوبوس هم می توانید به موزه بروید، فقط کافی به میدان جمهوری بروید و سوار اتوبوس‌های خط جمهوری – بهارستان شوید و در ایستگاه چهاررراه استانبول از اتوبوس پیاده شوید.

آیا بازدید از موزه جواهرات ملی محدودیت سنی دارد؟

بله! اگر کودک زیر 12 سال همراهتان باشد، متاسفانه امکان بازدید از موزه را نخواهد داشت.

کوه نور توسط چه کسی از ایران خارج شد؟

یکی از سرداران نادر شاه افشار، به نام احمد بیک افغان ابدالی پس از قتل او، یکی از گران بهاترین گوهر های این خزانه را به نام “کوه نور” غارت کرده و از ایران خارج کرد و به گفته بسیاری آن را به ملکه انگلستان تقدیم کرد، مجموعه خزانه ملی ایران ،در دوران قاجار با جمع‌آوری بسیاری از جواهرات دیگر گسترش یافت ،تاج کیانی ،تخت نادری و تخت خورشید از جمله گوهر هایی هستند که در زمان دوره قاجار به این موزه اضافه شدند و فیروزه نیشابور و مروارید خلیج فارس نیز پس از سال ها تدریج به موزه جواهرات ملی اضافه شدند.

محل نگهداری این جواهرات موزه ملی کجا بوده است؟

این جواهرات در زمان قاجار در کاخ گلستان نگهداری می شد و سپس در زمان پهلوی اول به زیر زمین کاخ مرمر انتقال پیدا کرد در سال ۱۳۱۶ با تکمیل ساختمان بانک ملی این جواهرات تبدیل به پشتوانه کشور شد و در بانک ملی ایران نگداری می شود؛ الماس دریای نور ،تاج فرح پهلوی ،تخت نادری و تاج کیانی بخشی از مهم ترین جواهرات موزه هستند.

آدرس موزه ملی جواهرات : اگر قصد رفتن و بازدید از این موزه را داشتید ابتدا باید به تهران سفر کنید و سپس به میدان امام خمینی بروید نرسیده به چهار راه استانبول، در روبروی سفارت ترکیه در ساختمان بانک مرکزی موزه جواهرات قرار گرفته است.

اگر خواهان مسافرت گروهی هستید می توانید برای رزرو اتوبوس دربستی به سایت ایباس مراجعه کنید .

v6 موزه جواهرات ملی ایران
موزه جواهرات ملی

زمان بازدید از موزه ملی جواهرات و خرید بلیط

در روزهای شنبه تا سه‌شنبه از ساعت ۱۴ تا ۱۷ بعدازظهر، امکان بازدید از موزه جواهرات ملی ایران برای علاقمندان مهیا است و هم چنین در روزهای چهارشنبه تا جمعه و تعطیلات رسمی کشور، تعطیل است. 

برای اطلاعات بیشتر و هماهنگی بازدید، می‌توانید با تلفن‌ ۶۴۴۶۴۷۰۰ تماس بگیرید.

اگر شما هم از موزه جواهرات ملی ایران دیدن کرده اید می توانید تجربیات خود را در قسمت نظرات برای کاربران ما بنویسید .

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد